OPERNÍ REŽISÉR
VÁCLAV VĚŽNÍK

Václav Věžník
Václav Věžník

Václav Věžník (* 1. 8. 1930) je významnou osobností české operní režie druhé poloviny 20. století. Za dobu svého aktivního - více než padesátiletého - uměleckého působení vytvořil přes 200 inscenací na domácích i zahraničních scénách a téměř polovinu z nich v Brně. 

Po absolutoriu oboru režie na Janáčkově akademii múzických umění, kde byli jeho učiteli Josef Munclinger a Ota Zítek, se stal asistentem režie a posléze režisérem opery Národního, tehdy Státního divadla v Brně. Už v jeho prvních samostatných režiích (např. Don Pasquale, 1955 nebo Lazebník sevillský, 1957) byl zřetelný jeho smysl pro prolnutí partitury s požadavky libreta, schopnost vést pěvce k svébytnému hereckému projevu a cit pro výtvarnou podobu jevištního díla. Jeho cílem nebylo šokovat diváka novou interpretací díla, ale vytvořit přesvědčivou uměleckou výpověď ve shodě s autorem. Pozornost věnoval operám klasicistním, romantickým i moderním, a to českých i světových autorů. Nezapomenutelné jsou jeho inscenace děl Giuseppa Verdiho (Rigoletto, Traviata, Macbeth, Maškarní ples, Síla osudu, Aida, Otello a především Nabucco, který byl na repertoáru Janáčkovy opery 15 let a dosáhl více než 200 repríz), Giacoma Pucciniho (Tosca, Bohéma), Wolfganga Amadea Mozarta (Cosi fan tutte, Figarova svatba, Don Giovanni), Leoše Janáčka (Osud, Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky, Výlety pana Broučka, Věc Makropulos), Antonína Dvořáka (Rusalka, Jakobín, Dimitrij), Bohuslava Martinů (Veselohra na mostě, Řecké pašije) a Bedřicha Smetany, z nichž především Prodanou nevěstu režíroval mnohokrát nejen v Brně a na dalších českých scénách, ale i v zahraničí.
Některé z vyjmenovaných inscenací, ale i řadu dalších přináší tato e-výstava obrazem - pojďme se nyní po jednotlivých desetiletích projít tvorbou operního režiséra Václava Věžníka.

60. léta

70. léta

80. léta

Připravil archiv NdB | fotografie jsou majetkem NdB, reprodukce kostýmních a scénických návrhů pochází z Moravského zemského muzea ze sbírky Oddělení dějin divadla. Veškeré obrazové dokumenty jsou chráněny autorským zákonem | e-výstava je přístupná od 10. 6. 2020 do 7. 10. 2020. .


.